Sponsor serwisu:

Partnerzy:

Wybrano: Wyświetlaj wszystkie

Sadów - nowe miejsce celebracji Mszy Trydenckiej
2014-12-10

Z radością informujemy, że od stycznia 2015 roku w Diecezji Gliwickiej przybędzie kolejne miejsce celebracji Najświętszej Ofiary w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego (Mszy św. trydenckiej). Nowym miejscem jest kościół św. Józefa w Sadowie.

Mszę św. Klasyczną  odprawiać będzie ks. Paweł Gwóźdź - który kilka razy tego lata odprawiał Mszę św. w Bytomiu. Ksiądz Paweł Gwóźdź, kapłan diecezji gliwickiej, święcenia kapłańskie przyjął w maju 2013 roku z rąk J.E. ks bpa Jana Kopca. Posługuje jako wikariusz w parafii pw. św. Katarzyny w Pawonkowie. Celebruje Msze tradycyjne dla opolskiej wspólnoty od listopada 2013.

Gotycki murowany kościół św. Józefa, konsekrowany w 1331 roku. Jest on jednym z najstarszych kościołów na Śląsku. Sadowski kościół był kilkakrotnie rozbudowywany. W XVII wieku w okresie baroku, z fundacji rodziny Wierbskich dobudowano od strony północnej kaplicę świętej Jadwigi. W krypcie pod kaplicą znajdują się szczątki fundatorów kościoła m. in. Wierbskich, Ziemięckich, Grotkowskich, Goczałkowskich i de Hochbergów. Z okresu baroku pochodzi wyposażenie wnętrza kościoła: ołtarz główny św. Józefa z 2 połowy XVII wieku. Z tego samego wieku pochodzą również dwa boczne ołtarze Matki Boskiej i Świętej Barbary, ambona iorgany. Parafia swym zasięgiem obejmowała wiele okolicznych miejscowości. Należało do niej 5 filialnych kościołów. Najstarszy z nich zbudowany w 1609 roku na zamku w Koszęcinie. Następnym w kolejności jest kościół w Boronowie (1716r), W Koszęcinie pod wezwaniem Św. Trójcy z 1724 r., w Cieszowej p.w. Św. Marcina (1751 r.), W Bruśku p.w. Św. Jana Chrzciciela (2 połowa XVII w.), W Olszynie p.w. Wniebowzięcia N.M.P. (1888 r.).

 


Wykonanie: Enterglobal